Türkçe English Özbekça
ÖZBEKİSTAN BASININDA TURİZM HABERLERİNDEN ÖRNEKLER

-ÖZBEKİSTAN CUMHURBAŞKANI, TÜRKİYE BAŞBAKAN YARDIMCISINI KABUL ETTİ... Özbekistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev, 25 Mayıs günü, Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyonu 4. Dönem Toplantısına katılmak üzere Taşkent’e gelen Türkiye Başbakan Yardımcısı Yıldırım Tuğrul Türkeş’i kabul etti. 

  • Şevket Mirziyoyev.jpg


Devlet Başkanı, konukları saygıyla selamlarken, siyasi, ekonomik, ticari, yatırım, kültürel ve insani alanlarda ikili işbirliği ve diyalogun giderek etkinleşmesinden duyduğu memnuniyeti kayd etti. 

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 17-18 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleştirdiği Semerkant ziyareti ile bu yılın 14 Mayıs günü Pekin’de düzenlenen “Tek Kuşak ve Tek Yol” Uluslararası Forumu kapsamında yapılan en yüksek düzeydeki verimli görüşmelerin, iki ülke arasındaki geniş çaplı ve karşılıklı çıkarlara dayalı işbirliğinin daha da gelişmesine ivme kazandırdığı ve yeni imkânlara vesile olduğu vurgulandı.


  • Tuğrul Türkeş .jpg


Görüşmede, Özbekistan’da tekstil, deri, kimya ve eczacılık alanları, inşaat malzemeleri sanayi, tarım ürünlerini tekrar işleme ve diğer alanlarda,  örneğin, Urgut Serbest Ekonomi Bölgesi kapsamında yüksek teknolojiye dayalı çağdaş işletmelerin kurulmasına yönelik ortak projelerin hayata geçirilmesi için önde gelen Türk şirketleri ile somut işbirliğinin geliştirilmesi konularına ayrı bir önem atfedildi. 

Turizm alanında, özellikle turistik mekan ve tesislerin altyapısının geliştirilmesi, ortak turistik ürünlerin teklif edilmesi, sektörde deneyimli kadroların hazırlanması konusunda büyük bir potansiyelin bulunduğu vurgulandı. 

Taşkent’te Özbek ve Türk şirketleri hem de işletmelerinin katılımıyla düzenlenen Hükümetlerarası Karma Ekonomik Komisyonu 4. Dönem Toplantısı ile Yatırım Forumu’nun sonuçları, karşılıklı ortaklığın istikbal vaat eden yönleri ve yaklaşık 2 milyar dolarlık işbirliği projelerinin belirlenmiş olması memnuniyetle dile getirildi.

Yıldırım Tuğrul Türkeş de Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev’e samimi kabul için teşekkür ederek Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yüksek saygı ve iyi dileklerini iletti. Türkiye Başbakan Yardımcısı, Türk şirketlerinin Özbekistan’daki faaliyetlerine verilen destek ve sağlanan kolaylıklar için de Türk hükümeti adına teşekkürlerini ileterek, kapsamlı ikili işbirliğinin daha da geliştirilmesine hazır olduklarını vurguladı. 

 Bu site Kültür ve Turizm Bakanlığı Bilgi Sistemleri Dairesi Başkanlığı tarafından hazırlanmıştır.
Bu sayfa 138 kez gösterilmiştir.